Ön itt áll: PályázóknakHírek, eseményekHírekA Hivatal hírei
Hazánk teljes jogú tagja lett az EMBL kormányközi kutatási szervezetnek
Hazánk teljes jogú tagja lett az EMBL kormányközi kutatási szervezetnek
2017. április 24.
Módosítás: 2019. június 27.
Olvasási idő: 2 perc
A hazai kutatói közösség Európa élenjáró biomolekuláris infrastruktúrájához és továbbképzési programjaihoz kapcsolódott azzal, hogy Magyarország véglegesítette csatlakozási szándékát az Európai Molekuláris Biológiai Laboratóriumhoz (European Molecular Biology Laboratory, EMBL), így a kontinens legnagyobb élettudományi szervezetének huszonharmadik teljes jogú tagjává vált.

A csatlakozási kérelmet tavaly októberben Pálinkás József, az NKFI Hivatal elnöke írta alá, teljes jogú tagságunk életbe lépéséről az EMBL már összes tagországát hivatalosan tájékoztatta. Az EMBL Európa vezető kormányközi kutatási szervezete az élettudományok területén. Székhelye és főbb laboratóriumai a németországi Heidelbergben találhatók, de számos intézményt működtet az Egyesült Királyságban, Franciaországban és Olaszországban is.

Magyarország 2014-ben lépett be a szervezet „várható tagság” (prospect membership) státuszú országai közé, miáltal a hazai kutatói közösség már részben haszonélvezőjévé vált a világszínvonalú, nemzetközi biomolekuláris infrastruktúrának. A teljes jogú tagság egyik katalizátora a Horizont 2020 program Teaming pályázatának egyik nyertes magyar projektje, a szegedi HCEMM Molekuláris Medicina Kiválósági Központ volt. (A konzorcium többek között a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos betegségek alapkutatási eredményeinek klinikai elősegítésére, az úgynevezett transzlációs medicinára fókuszál, erről és a másik kiválósági központról bővebben itt olvashat.) A nyertes konzorciummal az EMBL formális partnerséget hozott létre, ami azonban csak teljes jogú tagországokkal lehetséges, ezzel komoly lendületet kapott hazánk végleges csatlakozása az európai kutató-szervezethez.

2017-ben már a többi 22 országgal egyenrangú partnerként élhetünk az EMBL nyújtotta előnyökkel: kutatóink hozzáférhetnek a szervezet teljes infrastruktúrájához többek között a molekuláris biológia, a genomika és a bioinformatika területén, fiatal tehetségeink részt vehetnek az EMBL PhD és posztdoktori programjaiban, iparvállalatainknak pedig lehetőségeük nyílik az EMBL élenjáró technológiai fejlesztéseiben, kutatási együttműködéseiben való részvételre.

A teljes tagsággal járó díjra az első öt évben hazánk kedvezményre jogosult – 2017-ben körülbelül 333 ezer euró lesz a magyar hozzájárulás, amelyet az NKFI Alapból biztosít a költségvetés.

Az NKFI Hivatal törvényben rögzített feladatai közé tartozik a kutatás-fejlesztési és innovációs ügyek nemzetközi szervezetek előtti kormányzati képviselete. A Hivatal célja, hogy a különféle szervezeti tagságokból származó előnyöket a tudományterületi és kutatás-fejlesztési eredményesség, valamint a ráfordítások tükrében is évről évre monitorozza, és ezek közhasznát a kedvezményezetteken túl a tágabb kutatói közösség, a társadalom és a tudományfinanszírozásért felelős döntéshozók számára is bemutassa.

Hazánk kapcsolódásairól a nemzetközi kutatás-fejlesztési és innovációs szervezetekhez az alábbi cikkekben olvashat:

http://nkfih.gov.hu/nemzetkozi-tevekenyseg/nemzetkozi-tagdijak
http://nkfih.gov.hu/nemzetkozi-tevekenyseg/kutatasi-infrastrukturak/kutatasi-infrastrukturak
http://nkfih.gov.hu/hivatal/szervezet/nemzeti-kutatasi-infrastruktura-bizottsag
http://nkfih.gov.hu/nemzetkozi-tevekenyseg/nemzetkozi-hirek/jelentos-magyar
http://nkfih.gov.hu/hirek/hivatal-hirei/magyarorszag-is

Utolsó módosítás: 2019. június 27.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?